×

منوی اصلی

true
true
داروهای مُسکن را خودسرانه مصرف نکنید
یک کارشناس امور دارویی گفت: مصرف خودسرانه داروهای مُسکن نه تنها بیماری را بهبود نمی‌بخشد، بلکه می‌تواند عوارض متعددی در پی داشته باشد و سلامت فرد و جامعه را به خطر بیندازد.

به گزارش نسیم یزد نیوز،«نازنین تقی‌زاده» اظهار کرد: امروزه داروهای مسکن را می‌توان یکی از کاربردی ترین و پرمصرف ترین داروهای جهان محسوب کرد که بطور گسترده توسط افراد مختلف در هر سن و سالی و برای هر نوع درد استفاده می‌شوند و متاسفانه در بسیاری از موارداین داروها بدون تجویز پزشک و بطور خودسرانه توسط افراد مصرف می‌شود.

وی افزود: اگرچه تهیه برخی داروهای مُسکن نیاز به نسخه ندارد و بدون نسخه امکان پذیر است (ماننداستامینوفن، ایبوپروفن، آسپرین)اما مصرف بیش از حد و خودسرانه این موارد هم توصیه نمی شود.

یک کارشناس امور دارویی گفت: در واقع درد از علائم هشداردهنده بدن است که نشان می دهد در یکی از نقاط بدن مشکلی وجود دارد و ممکن است نشانه بیماری‌های مختلف باشد و استفاده از مسکن‌ها درد را موقتاً التیام بخشیده اما علت بروز درد را درمان نمی کند.

تقی‌زاده تصریح کرد: مصرف خودسرانه و بی رویه این داروها می‌تواند نشانه‌های بیماری را بپوشاند و در تشخیص بیماری خلل ایجاد کند.

این مسئول با اشاره به این‌که علوم پزشکی مخالف این نیست که فرد هنگام بروز درد کوتاه مدت با خوردن یک مسکن از درد نجات پیدا کند گفت: در صورت ادامه داشتن درد نباید بطور خودسرانه بیش از سه روز متوالی از مسکن های بدون نسخه استفاده شود.

وی خاطرنشان کرد: مسکن‌های بدون نسخه برای دردهای خفیف یا نیمه حاد مجاز هستند. این داروها اگر در حد اعتدال و بطور موقت مصرف شوند قاعدتاً مشکلی برای افراد سالم بوجود نمی‌آورند.

با این حال افراد باید علاوه بر تعداد روزهای مصرف، به بالاترین میزان مجاز مصرف دارو، هم توجه داشته باشند در غیر اینصورت امکان بروز عوارض جانبی وجود دارد.

این کارشناس امور دارویی معاونت غذا و داروی دانشگاه افزود:شایع ترین عوارض جانبی داروهای مسکن ضد التهاب مانند: ASA (آسپرین)، دیکلوفناک، ایبوپروفن، ناپروکسن، مفنامیک اسید، ملوکسیکام، پیروکسیکام، تولمتین و... ناراحتیهای گوارشی است و مصرف بی‌رویه این داروها ممکن است باعث ایجاد ورم معده شود و یا خطر خونریزی معده را رافزایش دهد که از جمله علائم خونریزی معده و وجود خون در مدفوع یا در استفراغ است که در چنین مواقعی پزشک مصرف همزمان مسکن را به همراه داروهای محافظ معده توصیه می‌کند.

تقی زاده گفت:بطور کلی داروهای مسکن ممکن است باعث عوارضی مانند مشکلات گوارشی (خونریزی معده، درد و ورم معده، نفخ شکم، اسهال و...)، مشکلات قلبی عروقی، آسیب های کبدی و کلیوی، سردرد، تشدید بیماری آسم و تنگی نفس شود.

وی در پایان تاکید کرد: مهمترین اصلی که باید در مصرف مسکن ها رعایت شود این است که تا حد امکان کم و فقط به اندازه لازم و به تجویز پزشک یا مشورت با داروساز مصرف شوند.


true
true
true