×

منوی اصلی

true
true
تحقق حقوق معلولان با همراهی و همدلی مسوولان صورت می گیرد
رییس کمیسیون خدمات و محیط زیست شهری شورای اسلامی یزد از برگزاری نخستین جشنواره ملی گردشگری معلولان از ۱۰ تا ۲۰ آذرماه در این استان خبر داد و گفت: هدف اصلی این جشنواره معرفی یزد به عنوان شهر دوستدار معلول و تبدیل آن به شهر در دسترس پذیر است.

به گزارش نسیم یزد نیوز،سپنتا نیکنام در نشست خبری نخستین جشنواره ملی گردشگری معلولین اظهار کرد: شهری که اقدامات آن منتج به زندانی و خانه نشینی معلولان می‌شود، شهری معلول است و مدیران آن بدون توجه به این قشر مدیرانی معلول هستند.

وی اظهار داشت: معلولیت‌ ضایع نخاعی  از شدیدترین نوع معلولیت‌ها است ،اگر شهر برای این نوع معلولیت آماده شود، برای سایر معلولیت‌ها نیز قابل استفاده است.

نیکنام ادامه داد: در بودجه شهرداری ردیف ویژه ای برای طرح‌های عمرانی شهرداری برای مناسب سازی محیط شهری اختصاص یافته است.

وی با بیان این که در حال حاضر ۱۰ نقطه گردشگری این شهر میراث جهانی برای استفاده معلولین مناسب سازی و در حال بهسازی هستند گفت: امیدواریم با برگزاری این چنین رویدادهایی بیش از پیش زیرساخت های تبدیل شدن یزد به شهر دوستدار معلول فراهم شوند.

این عضو شورای اسلامی شهر یزد اضافه کرد:ماهانه ۱۷ میلیون تومان از سوی شورای اسلامی شهر یزد برای حمل و نقل معلولان پرداخت می شود.

نیکنام افزود: تحقق حقوق معلولان با همراهی و همدلی مسوولان صورت می گیرد.

شهردار یزد هم در این نشست با اشاره به برگزاری جشنواره یاد شده گفت: راه‌اندازی نهضت مناسب‌سازی فضای عمومی، مناسب‌سازی معابر شهری و ابنیه تاریخی، کسب عنوان یزد شهر دوستدار معلول، تلاش برای تبدیل شدن یزد به شهر در دسترس، توسعه زیرساخت‌های گردشگری و توجه بیش از پیش به حقوق شهروندی از جمله اهداف جشنواره یاد شده است.

جمال الدین عزیزی خاطر نشان کرد: برگزاری این جشنواره یک حرکت فانتزی ، تبلیغاتی و شعاری نیست بلکه در پلان مدیریت شهری ما موظف هستیم که شهر برای اقشار مختلف جامعه مناسب سازی کنیم.

عزیزی با بیان اینکه باید در برنامه‌ریزی شهری باید به همه اقشار جامعه توجه داشت تصریح کرد: باید محدودیتی که در شهر وجود دارد را رفع کنیم تا زمینه جذب گردشگر به شهر تاریخی یزد فراهم شود.

وی با اشاره به اینکه برگزاری این جشنواره حرکتی خوبی خواهد بود تا مناسب سازی در شهر را دنبال کنیم و شاهد حضور معلولان در سطح جامعه باشیم تصریح کرد: ۱۵ دستگاه اتوبوس حمل و نقل شهری ویژه معلولان در شهر یزد آماده سازی شده است.

عزیزی ادامه داد: همچنین اعتبار خوبی هم برای مناسب سازی فضای عمومی شهری در بودجه شهرداری  اختصاص یافته همچنین طرح پایش شهری هم در دستور کار شهرداری قرار دارد.

دبیر جشنواره ملی گردشگری معلولان و معاون خدمات شهری شهرداری یزد هم در این نشست گفت: یکی از اصلی‌ترین وظایفی که دستگاه‌ها در قبال شهروندان دارند، این است که شرایطی به وجود آورند تا همه شهروندان با آسودگی و خیال راحت در شهر زندگی کنند.

حسین صالحیان افزود: این جشنواره در ۲ مرحله از دهم تا بیستم آذرماه با حضور ۷۰ نفر نمایندگان انجمن‌های ضایع نخاعی کشور به میزبانی شهر میراث جهانی یزد برگزار می‌شود.


true
true
true