×

منوی اصلی

true
true
پیش‌بینی بروز دوبرابر افزایش سرطان تا سال 2030 در یزد
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد با بیان این‌که پیش‌بینی می‌شود تا سال 2030 میزان بروز سرطان در استان یزد به دوبرابر افزایش یابد، گفت: بیماریهای قلبی- عروقی،سرطانها،بیماریهای مزمن تنفسی و دیابت مهمترین بیماری‌های غیرواگیر در استان یزد است.

به گزارش نسیم یزد نیوز،دکتر«محمدرضا دهقانی» در سمینار یک روزه سرطان که به میزبانی یزد برگزار شد، اظهار کرد:‌ ٧٠ درصد مرگ و میرهای ناشی از بیماریهای غیرواگیر مربوط به کشورهای درحال توسعه و با درآمد پایین است.

وی با اشاره به سیمای سرطان در استان یزد افزود: با روند فزاینده و رو به رشد آمار سرطان در استان، پیش بینی می‌شود تا سال ٢٠٣٠ میزان بروز این بیماری به دو برابر افزایش یابد.

معاوم بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یزد،‌گفت: در سال ٩١ تعداد ٨٥ هزار مرگ در کشور ثبت شده که این آمار در سال ١٤٠٩ به ١٥٥ هزار مرگ می رسد و انواع سرطان دومین علت مرگ و میر بعد از بیماری‌های قلبی و عروقی است.

دکتر دهقانی در ادامه با اشاره به راه‌اندازی نظام ثبت سرطان در استان در سال ٩٤-٩٣ تصریح کرد: سرطان برست ٤٤ در هر ١٠٠هزار نفر جمعیت بیشترین سرطان ثبت شده در خانم‌ها و سرطان پوست با ٣٥ در هر ١٠٠ هزار نفر جمعیت و پروستات با ٢٣ در هر ١٠٠ هزار جمعیت مهمترین سرطانهای ثبت شده در مردان استان هستند.

این مسئول همچنین افزایش سن جمعیت و افزایش امید به زندگی را ٥٨ سال در سال ١٩٧٩ به ٧٦ سال در حال حاضر را از مهمترین عوامل افزایش بروز سرطان برشمرد و گفت: سرطان، ارتباط مستقیم با افزایش سن جمعیت دارد.

دهقانی شرایط و سبک زندگی مردم استان از جمله عدم مصرف کافی میوه و سبزیجات نسبت به میانگین کشوری، فعالیت بدنی کم( دومین استان کم تحرک کشور)،افزایش وزن و چاقی و مصرف دخانیات را از مهمترین عوامل شیوع سرطان در کشور برشمرد.

وی همچنین از وجود ٤٩ مرکز جمع آوری مربوط به آمار سرطان در استان خبر داد و گفت: استان یزد در سال ٩٣ و ٩٤ رتبه نخست کشوری را از لحاظ کمیت و کیفیت ثبت سرطان در کشور به خود اختصاص داده است.

معاوم علوم پزشکی شهید صدوقی در ادامه به تدوین و تصویب سند پیشگیری و کنترل بیماریهای غیرواگیر و عوامل خطر مرتبط از سال ١٣٩٥ تا ١٤٠٤ اشاره و خاطرنشان کرد: مشارکت اکثریت ذینفعان در تدوین برنامه‌های سند از ابتدای کار و تلاش در تدوین برنامه‌ها به صورت واقع بینانه از مهمترین ویژگی‌های این سند است.

وی در پایان سخنان خود گفت: یکی از اهداف تدوین این سند کاهش ٢٥ درصد خطر بیماری‌های غیرواگیر است.

گفتنی است؛ سمینار یک روزه "وضعیت سرطان،تهدیدها و فرصت ها" با حضور مدیر کل دفتر مدیریت بیماریهای غیرواگیر وزارت بهداشت، استاندار، رییس دانشگاه، مسئولان استانی و دانشگاهی در حال برگزاریست.


true
true
true