×

منوی اصلی

true
true
لزوم نقش آفرینی بیش از پیش دانشگاه یزد در مسیر توسعه استان‌
استاندار یزد با تاکید بر ضرورت افزایش نشاط سیاسی و اجتماعی در دانشگاه‌های استان، خواستار نقش آفرینی بیش از پیش دانشگاه یزد در مسیر توسعه استان شد‌.

به گزارش نسیم یزد نیوز،«محمدعلی طالبی» در آیین تکریم و معارفه رییس دانشگاه یزد که با حضور آیت‌الله «محمدرضا ناصری یزدی» نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد،«محمدحسین امید» رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور و جمعی از مسئولان استان برگزار شد، با اشاره به عملکرد مطلوب دکتر اولیاء در طول سال‌های مدیریت خود، در دانشگاه یزد، اظهار کرد: در زمان مدیریت ایشان، همکاری مناسبی را با مسئولان سیاسی استان در طول سال‌های گذشته شاهد بودیم و به واسطه این سطح همکاری مطلوب، قدم‌های شایسته ای در مسیر توسعه استان‌ از سوی دانشگاه یزد برداشته شد و حداکثر احساس مسئولیت در خصوص مسائل استان در عملکرد رئیس سابق دانشگاه یزد به خوبی قابل مشاهده بود.

وی افزود: دانشگاه یزد با خاستگاه بسیار خوب، میزان اعتماد مردم و مسئولان استان به این دانشگاه و همچنین نقش این دانشگاه به عنوان دانشگاه مادر در استان، بیش از این و بیشتر از گذشته می‌تواند در فرآیند توسعه استان نقش آفرین باشد و ما نیازمند دانشگاهی هستیم که در همه موضوعات استان نظر و دیدگاه داشته و مشارکت در موضوعات مختلف در سطح ملی و استانی را در دستورکار خود قرار دهد.

استاندار یزد در ادامه با تاکید بر این‌که امروز باید دغدغه‌های شخصی رئیس سابق دانشگاه یزد به یک مرام و منش در کل ارکان دانشگاه تبدیل شود و همه مجموعه دانشگاه در خدمت پیشرفت و رشد روزافزون استان در حوزه‌های مختلف قرار گیرد، گفت: ما در دانشگاه یزد دارای اساتید برجسته،‌ کارمندان دلسوز و دانشجویان نخبه هستیم که باید از این ظرفیت در راستای توسعه، پیشرفت و رفع مشکلات پیش روی استان بهره‌مند شویم.

طالبی با بیان این‌که باید دانشگاه یزد را به جایگاه اصلی خود و درخور نام استان برسانیم، ‌تصریح کرد: یزد در بسیاری از شاخص‌ها سرآمد است و می‌توانیم همانند رتبه‌های مناسبی که در سطح کشور در رقابت‌های مختلف علمی ازجمله برتری دانش آموزان در کنکور سراسری کسب کرده ایم، عمل کنیم که در این خصوص لازم است تا دانشگاه یزد بیش از گذشته خود را نشان دهد و به نحوی عمل شود که بهترین دانشگاه را در رتبه‌بندی‌های کشوری داشته باشیم.

تعریف هدف و ماموریت ویژه برای دانشگاه های استان

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر این‌که «ساماندهی آموزش عالی استان باید مدنظر قرار گیرد»، ‌گفت: این آمادگی را به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ‌و وزیر علوم اعلام کردیم که یزد در این زمینه می تواند پایلوت کشور باشد زیرا باید برای دانشگاه‌های استان مأموریت و هدف ویژه‌ای تعریف کنیم و وضعیت آنها را سامان دهیم.

طالبی تربیت دانشجویانی دغدغه‌مند نسبت به مسائل کشور و استان را در محیط دانشگاه خواستار شد و ادامه داد: ما علاوه بر مباحث آموزشی و پژوهشی، وظایف دیگری نیز برعهده داریم که مهمترین آن، تربیت دانشجویان دغدغه مند نسبت به مسائل مختلف در سطح کشور و استان است و بنابراین ایجاد یک فضای با نشاط سیاسی و اجتماعی در دانشگاه‌های استان، ‌ضروری است.

وی خاطرنشان کرد: ‌نمونه بی‌توجهی دانشجویان به مسائل اجتماعی در کشور را در  اوایل دهه ٧٠ شاهد بودیم که در آن زمان مقام معظم رهبری احساس خطر کردند و فرمودند: دانشگاه‌ها باید سیاسی شوند. که ‌ از آن به بعد شاهد یک نشاط و پویایی در فعالیت‌های دانشجویی در کشور بودیم و امروز نیز با همه مشکلاتی که با آن روبرو هستیم، باید این نشاط سیاسی و اجتماعی را در دانشگاه‌ها افزایش دهیم.

‌استاندار یزد در پایان سخنان خود اظهار امیدواری کرد: با کمک همه مسئولان و با تعامل و همگرایی که در استان در سطح بسیار خوبی وجود دارد، رسالت مشترکمان را برای توسعه و پیشرفت استان ادامه دهیم.‌

در پایان این مراسم «قاسم برید لقمانی» به عنوان سرپرست جدید دانشگاه یزد معرفی و با اهدای لوح تقدیر، از زحمات «محمدصالح اولیاء» رئیس سابق دانشگاه یزد، تجلیل گردید.

‌گفتنی است؛ اولیاء به‌عنوان "معاون تحقیقات و منابع انسانی وزیر نیرو" منصوب شده است.


true
true
true